Кои са целевите групи, към които е насочена активната политика на пазара на труда през 2025 г. ?
Съгласно Националния план за действие по заетостта през 2025 г. (приет с Решение на Министерски съвет № 276 от 02 май 2025 г.) (НПДЗ-2025 г.), приоритетни целеви групи на активната политика на пазара на труда през 2025 г. са младежите, които не работят и не учат до 29 години (вкл.) и продължително безработните лица.
Особено внимание се поставя на работата с икономически неактивни лица, както и с безработни лица от следните групи:
- безработни младежи до 29 години (вкл.);
- безработни лица над 55-годишна възраст;
- безработни с основно и по-ниско образование;
- безработни без професионална квалификация;
- безработни лица с трайни увреждания.
Към всяка група се подхожда диференцирано с оглед на подгрупите в нея. Лицата от тези групи се включват в обучения, програми, проекти и мерки от Националния план за действие по заетостта през 2025 г. след разработване на планове за действие, в които мерките се определят според профила на лицето и неговите шансове за устройване на работа.
Кои са програмите и мерките за обучение и заетост, насочени към младите хора?
Млади хора до 29 години (вкл.) без трудов стаж по специалността, които са завършили висше образование (дипломирани) и са регистрирани в Дирекция „Бюро по труда“ могат да стажуват за период от 12 месеца в държавната администрация по Национална програма „Старт на кариерата“. Национална програма за обучение и заетост на продължително безработни лица е подходяща за младежи с дълъг престой без работа. От държавния бюджет за активна политика на пазара на труда се поемат разходите на работодателите за работна заплата на наетите млади хора (на пълен работен ден или почасово трудово възнаграждение при непълно работно време), осигурителните вноски за сметка на работодателя и допълнителните възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане. Съгласно Националния план за действие по заетостта през 2025 г. младежите са част от целевите групи на следните проекти: „Път към успех“, „Квалификация за заетост“, „Хоризонти“, „От обучение към заетост в полза на хората“, „Знания, умения и компетентности“ и „П.О.Р.Т.А.Л.И.–Прогрес чрез обучение, реализация, труд, адаптация и личностно израстване”.
Подробна информация за програмите и проектите може да намерите на интернет страницата на Министерството на труда и социалната политика (http://www.mlsp.government.bg)/ рубрика „Политики“/ „Заетост“/ „Програми и проекти за заетост“, както и на интернет страницата на Агенцията по заетостта (http://www.az.government.bg)/ рубрика „Търсещи работа“/ секция „Програми и проекти“/ „За младежи“ и „За насърчаване на заетостта“.
През 2025 г. ще продължи изпълнението на насърчителната мярка по реда на чл. 36 от Закона за насърчаване на заетостта. Работодателите се стимулират да разкриват работни места за срок до 9 месеца, на които да наемат безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда, вкл. безработни младежи до 29 години (вкл.), чрез предоставяне на средства за трудови възнаграждения, социални и здравни осигуровки. Предвидено е адаптацията към работния процес на новонаетите служители да бъде подпомогната от отговорно лице (ментор), чието възнаграждение се финансира отново по реда на мярката. Работодателите, наели безработни лица могат да заявят обучение за назначените младежи за придобиване на професионална квалификация или ключови компетентности.
Част от целевата група на насърчителната мярка по реда на чл. 51, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта са безработните младежи до 24-годишна възраст. Работодателите се насърчават да ги наемат за срок от 3 до 12 месеца, като се поемат разходите им за трудови възнаграждения, социални и здравни осигуровки, както и допълнителните възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане.
С подробна информация за мерките за субсидирана заетост по реда на Закона за насърчаване на заетостта, сроковете за кандидатстване и необходимите документи може да се запознаете на интернет страницата на Агенцията по заетостта (http://www.az.government.bg)/ рубрика „Търсещи работа“/секция „Мерки за заетост“.
Какви са възможностите за включване в субсидирана заетост на продължително безработните лица, регистрирани в Дирекция „Бюро по труда“?
Продължително безработните лица са целева група на Националната програма за обучение и заетост на продължително безработни лица (Програма). В рамките на Програмата се осигурява заетост на наетите лица на пълно или непълно работно време за срок до 12 месеца при работодатели от частния и публичния сектор. Чрез държавния бюджет за активна политика на пазара на труда се поемат разходите на работодателите за трудово възнаграждение (в размер на минималната работна заплата за страната) за пълно или непълно работно време, осигурителните вноски за сметка на работодателя и допълнителните възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане. Възможност за повишаване пригодността за заетост на продължително безработните лица чрез включване в обучения, повишаващи знанията, уменията и квалификацията им, както и осигуряване на възможност за заетост на субсидирани или несубсидирани работни места предлага включването в следните проекти, които се реализират в рамките на Националния план за действие по заетостта през 2025 г.: „Път към успех“, „Квалификация за заетост“, „Хоризонти“, „Знания, умения и компетентности“ и „П.О.Р.Т.А.Л.И.–Прогрес чрез обучение, реализация, труд, адаптация и личностно израстване”. По реда на насърчителната мярка по чл. 36 от Закона за насърчаване на заетостта, през настоящата година се предвижда включване в субсидирана заетост за срок до 9 месеца на продължително безработни лица, като е възможно ментор да подпомага адаптацията на наетите лица, както и включването им в обучение за придобиване на професионална квалификация или ключови компетентности, заявено от работодателя.
С допълнителна информация по темата може да се запознаете на интернет страницата на Министерството на труда и социалната политика (http://www.mlsp.government.bg)/рубрика „Политики“/„Заетост“/секция „Програми и проекти за заетост“, както и на интернет страницата на Агенцията по заетостта (http://www.az.government.bg) рубрика „Търсещи работа“/секция „Програми и проекти“/„За насърчаване на заетостта“.
Безработно, търсещо работа лице над 55-годишна възраст, регистрирано в Дирекция „Бюро по труда“ - какви са възможностите за включване в субсидирана заетост през 2025 г.?
Безработните лица над 55-годишна възраст са приоритетна целева група на активната политика на пазара на труда през 2025 г. На официалната страница на Министерството на труда и социалната политика, рубрика „Политики“ /“Заетост“/ “Програми и проекти за заетост“ (https://mlsp.government.bg/programi-i-proekti-za-zaetost) е достъпна актуална информация за програми и проекти, финансирани със средства от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда и предлагащи възможности за заетост на субсидирани работни места, както и включване в обучение за придобиване на професионална квалификация или ключови компетентности на безработни лица над 55-годишна възраст. Такива са Национална програма „Помощ за пенсиониране“, Национална програма за обучение и заетост на продължително безработни лица и проектите „Път към успех“, „Квалификация за заетост“, „Хоризонти“, „От обучение към заетост в полза на хората“, „Знания, умения и компетентности“ и „П.О.Р.Т.А.Л.И. –Прогрес чрез обучение, реализация, труд, адаптация и личностно израстване“. Възможност за включване в субсидирана заетост предлагат и насърчителните мерки по реда на Закона за насърчаване на заетостта. В рамките на мярката по чл. 51, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта се насърчават работодателите за срок от 3 до 12 месеца да наемат на работа лица от уязвими групи на пазара на труда, включително и безработни на възраст над 50 години. Работната заплата, дължимите за сметка на работодателя осигурителни вноски, като и допълнителните възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане, в рамките на субсидирания период, се финансират със средства от държавния бюджет.
По реда на насърчителната мярка по чл. 36 от Закона за насърчаване на заетостта ще се субсидира заетостта за срок до 9 месеца на безработни лица над 55-годишна възраст, като се осигурява подкрепа от ментор и възможност за включване в обучение, заявено от работодателя.
За повече информация във връзка с насърчителните мерки по реда на Закона за насърчаване на заетостта, Ви препоръчваме да посетете електронен адрес https://www.az.government.bg/bg/trl/.
Кои са програмите и мерките за субсидирана заетост, насочени към безработните лица с трайни увреждания през 2025 г. ?
През 2025 г. безработните лица с трайни увреждания могат да се включат в субсидирана заетост чрез програми и насърчителни мерки, включени в Националния план за действие по заетостта. Повишаване пригодността за заетост и започване на работа на субсидирани работни места за срок до 24 месеца на регистрирани в Дирекция „Бюро по труда“ безработни лица с трайни увреждания предлага Национална програма за заетост и обучение на хора с трайни увреждания. Те са част от целевата група и на проект „Път към успех“, проект „Квалификация за заетост“, проект „Хоризонти“, проект „Знания, умения и компетентности“ и проект „П.О.Р.Т.А.Л.И.–Прогрес чрез обучение, реализация, труд, адаптация и личностно израстване“. За повече информация във връзка с програмите и проектите Ви препоръчваме да посетите рубрика „Политики“/ “Заетост“/ „Програми и проекти за заетост“ (http://www.mlsp.government.bg/programi-i-proekti-za-zaetost) на интернет страницата на Министерството на труда и социалната политика.
Възможност за заетост предлага също и включването в насърчителната мярка по реда на чл. 36 от Закона за насърчаване на заетостта, която осигурява субсидирана заетост за срок до 9 месеца на безработни лица от уязвими групи на пазара на труда, включително и безработни лица с трайни увреждания, които също могат да бъдат подкрепени за адаптирането си от ментор, както и да бъдат включени в обучение, заявено от работодателя. По чл. 51, ал. 2 от Закона за насърчаване на заетостта се стимулират работодателите да наемат на работа безработни лица с трайни увреждания. В рамките на двете насърчителни мерки със средства от държавния бюджет се възстановяват разходите на работодателите за трудово възнаграждение (в размер на минималната работна заплата за страната), осигурителните вноски, дължими от работодателите за наетите лица, както и допълнителни възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане. За повече информация Ви препоръчваме да посетите интернет страницата на Агенцията по заетостта/рубрика „Търсещи работа“/„Мерки за заетост“/„Насърчителни мерки за работодатели“ (http://www.az.government.bg/bg/trl/).
Как през 2025 г. се подкрепя предприемачеството на безработни лица?
През 2025 г. продължава прилагането на мярката за насърчаване на работодатели-микропредприятия да разкриват работни места като се субсидират разходите на работодателите за трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата за страната, социални и здравни осигуровки, като и допълнителни възнаграждения с постоянен характер по минимални размери, установени в Кодекса на труда и нормативните актове по неговото прилагане, на първите 5 разкрити работни места за срок до 9 месеца по реда на чл. 50 от Закона за насърчаване на заетостта. Мярката осигурява подкрепа за най-малките икономически субекти, голяма част от тях нови предприемачи. През настоящата година продължава изпълнението и на насърчителната мярка по реда на чл. 47, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта, стимулираща предприемачеството на безработни лица, с право на парично обезщетение за безработица. По реда на чл. 49 от Закона за насърчаване на заетостта безработните лица се насърчават да започнат самостоятелна стопанска дейност като микропредприятие по Закона за малките и средните предприятия. Стартирането на предприемачеството се подпомага със средства в размер до 5 800 лв., съгласно одобрен бизнес проект, за разходи, направени за започване на самостоятелна стопанска дейност, заложени в бизнес проекта. Финансират се допълнителните месечни суми за социални и здравни осигуровки, средствата за обучение за придобиване на професионална квалификация по предмета на стопанската дейност и/или нейното управление и се възстановяват разходите за ползвани външни консултантски услуги и/или съпътстващи услуги. За допълнителна информация относно описаните мерки може да посетите интернет страницата на Агенцията по заетостта - рубрика „Търсещи работа“/„Мерки за заетост“/„Насърчителни мерки за безработни лица“ (http://www.az.government.bg/bg/trl/).